top of page

Palamut Nedir?

Palamut, kripto varlıkları güvenle saklamak ve mülkiyet sorununu ortadan kaldırmak için geliştirilmiş Türkiye'nin ilk ve tek soğuk donanım cüzdanıdır.

Soğuk Cüzdan Nedir?

Soğuk cüzdan, kripto varlıkları saklamak için kullanılan çevrimdışı dijital cüzdanları tanımlayan kavramdır. Bir soğuk cüzdanda ilgili anahtarlar (public key & private key) internet bağlantısı olmayan izole bir ortamda tutulur. Böylece cüzdan potansiyel güvenlik tehditlerine karşı olabilecek en korunaklı duruma gelir.

Donanım Cüzdan Nedir?

Donanım cüzdan, kripto varlıkları saklamak için kullanılan soğuk cüzdanların en popüler türüne ait kavramdır. Fiziksel bir cihaz olan donanım cüzdan, karşımıza en çok flash bellek ve mini tablet şeklinde cihazlar ile çıkar.

Neden İhtiyaç Var?

Kripto varlık alım-satımları birtakım borsalar aracılığıyla yapılır. Fakat kullanıcıların bu borsalarda aldıkları veya sakladıkları kripto varlıklar aslında tam anlamıyla kişinin kendisinin kontrolünde ve mülkiyetinde değildir. Yani kullanıcılar borsayla aralarındaki güven ilişkisine dayalı olarak kripto varlıkların bizzat kendisi değil, aslında borsaların tanımladığı bir nevi sahip olma hakkını satın alırlar. Dolayısıyla bu konuda suistimale son derece açık bir durum oluşur. Geçen sene ülkemizde yaşanan Thodex skandalı ve geçtiğimiz günlerde yaşanan ve dünya çapında büyük ses getiren FTX borsasının iflası buna en iyi örneklerdir.

bottom of page